Називни падови за децу: упутство за употребу

Називин је познато фармацеутско средство које се широко користи у медицинске сврхе у случајевима болести ЕНТ и прехладе.

Главни активни састојак лека је оксиметазолин. Ова супстанца подстиче рецепторе а2-адренергични, доводи месту излагања, велика количина хормона адреналина и норадреналина, који смањују отока, сужава крвне судове, смањујући запремину крви у њему. Због оваквог ефекта, омогућено је носно дисање, омогућено је продирање ваздуха у синусе, смањена количина мука.

У ту сврху лекови се користе не само за одрасле, широко распрострањене и деценије Називина, које имају различите облике ослобађања, као што су Називин Баби, Називин Сенситив итд.

Клиничка и фармаколошка група

Васоконстриктивни лек за локалну примену у ЕНТ пракси.

Услови за одлазак из апотека

Објављен без лекарског рецепта.

Колико је Називин? Просечна цена у апотекама је на нивоу од 140 рубаља.

Облик издавања и састава

Активна супстанца лекова је оксиметазолин.

Дечји Низивин се пушта у раствор 0,025% и 0,01%. Основа раствора је водена. Садржи додатне компоненте: динатријум едетат, бензалконијум хлорид 50%, натријум хидрогенфосфат, натријум хидроксид 1 мл раствора. Произведено у бочицама тамног стакла од 5 мл или 10 мл са пипетом у поклопцу.

Када се примењује на децу до годину дана, капи се разблажују специјалном водом која се користи за ињекције у проценту од 1: 1 или дестилује у истој пропорци. Користи се за инстилацију у бочицу.

Фармаколошки ефекат

Када се именин удари на упаљену мукозну мембрану носа, отицање и запремина слузи се смањују. То је последица дејства лека на адреналин рецепторе, који су у крвним судовима (у мишићним влакнима). Рецептори су смањени, а пропустљивост судова се смањује због њихове констрикције.

Употреба именина побољшава носно дисање, елиминише отицање слузокоже. И такође лек смањује ризик од компликација у параназалним синусима и средњем уху (синуситис, синуситис и отитис). После уношења лекова у крв због апсорпције у мукозним мембранама, судови (артерије) се слажу у органима и ткивима, а срчана фреквенција такође повећава. Ово повећава крвни притисак и мења срчани утјецај.

Приликом примењивања Називин на мукозне мембране у препорученим дозама, не улази у циркулаторни систем и не изазива системске ефекте на тело. Називин не иритира слузницу носу и не изазива преплављење крвног суда (хиперемија).

Максимална изложеност леку се постиже након 15 минута након употребе. Акција траје 8 сати.

Индикације за употребу

Шта помаже? Називин се користи за:

  • АРИ, ако постоји млазни нос;
  • синуситис, еустахити, средњи отитис и упале параназалних синуса за олакшање одлива слузи;
  • припремање назалних пролазака у дијагностичке процедуре;
  • алергијски и вазомоторски ринитис.

Контраиндикације

Приликом примене производа важно је пратити правила која су наведена у инструкцијама, онда се супстанца може прерадити чак и на бебе до 1 године. Међутим, лек има бројне контраиндикације. У неким случајевима, његова употреба ће морати бити напуштена:

  • Деца млађа од 6 година (капљице и прскање носних 0.05%);
  • атрофични ринитис;
  • глауком затвореног угла;
  • преосјетљивост на компоненте лекова.

Препоручљиво је да се придржавате препоручених концентрација лека, намењених различитим категоријама узраста.

Уз опрез треба поставити приликом употребе инхибитора МАО и других лијекова који промовишу крвни притисак, а такође и до 10 дана након повлачења ових лијекова; са повећаним интраокуларним притиском; током трудноће и лактације; са тешким облицима кардиоваскуларних болести (артеријска хипертензија, ангина пекторис); са тиротоксикозом и дијабетес мелитусом.

Употреба у трудноћи и лактацији

Када се користи током трудноће или дојења, препоручена доза не сме бити прекорачена. Лек треба користити само након темељите процене односа ризика и користи за мајку и фетус.

Дозирање и начин примене

Упутства за употребу указују да су капи Називин намењени интраназалној употреби.

За децу млађој од 1 године прописани су падови од 0,01%.

  1. Новорођенчад (деца до 4 недеље) примењују се 1 капус у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.
  2. Деца узраста од 1 месеца до 1 године прописују 1-2 капи у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.
  3. Деца узраста од 1 до 6 година треба прописати капи од 0,025% 1-2 капи у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.
  4. За одрасле и дјецу преко 6 година требају се прописати падови од 0,05% 1-2 капи у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.

Да би се обезбедила тачност дозирања, бочица од капљице 0,01% има завршену пипету са бројем капљица. Ако је прописано 1 кап, пипета треба напунити раствором ознаке 1.

Ефикасност следеће процедуре је такође доказана: у зависности од старости од 1-2 капи 0.01% раствор се примјењује на вату и назални пролази се бришу.

Називин треба користити у року од 3-5 дана. Дозе изнад оних које се препоручују прописују се према лекарском нахођењу.

Нежељени ефекти

Нежељени ефекти приликом примене Називина се јављају ретко. Могућа сагоревање, сува носна слузокожа и кијање. Ретко се јавља реактивна хиперемија - озбиљна загушења назалне линије када је ефекат лека ослабљен.

Прекомерна доза

Преосетје оксиметазолина се јавља када велика количина супстанце улази у дигестивни тракт и крвоток. Ово се може десити када мали деца имају приступ капљицама и случајно их пију. Родитељима се савјетује да држе лекове ван домашаја дјетета.

Када се локална примена капи према упутствима, прекомерна доза искључује. Али у исто време постоји ризик када користите лекове са високом концентрацијом активног састојка за лечење малишане деце.

Манифестације озбиљне превелике дозе:

  • повећање температуре на субфебрилни;
  • повреда дисања због едема;
  • менталне и неуронске поремећаје;
  • повећан крвни притисак;
  • аритмија, тешкоћа дисања;
  • сужење ученика;
  • поспаност и смањена активност.

Када животна опасна количина супстанце улази у крв, дође до наглог пада телесне температуре, респираторне депресије и смањења фреквенције срчаних контракција. Ово може довести до заустављања дисања и развоја коми.

Третман: узимање активног угља и прање бубрежног стомака.

Посебна упутства

Избјегавајте дуготрајну употребу и предозирање лијека, посебно код дјеце.

Након дуготрајне употребе лекова који садрже оксиметазолин, у дозама које прелазе препоручене, немогуће је искључити укупни ефекат на кардиоваскуларни систем и централни нервни систем; у овим случајевима, способност вожње возила или опреме може се смањити.

Интеракције лекова

Код истовремене употребе Називин са блокаторима МАО или трицикличним антидепресивима, дошло је до повећања крвног притиска.

Истовремена примјена других вазоконстриктивних лијекова повећава ризик од нежељених ефеката.

Коментари

Подигли смо неке повратне информације од родитеља који су користили именин за децу:

  1. Настиа. Када је дете имало млазни нос, одмах сам почео да оперем нос с физиолошким раствором. Али дозвољавао је само брзо уклањање слузи, али да би се носио са назном загушењем, било је могуће само именин. Лијек сам користио само 3 дана и тако непријатан симптом као нестанак носа.
  2. Светлана. Моје бебе су третиране са именином око 5 година. Они су мали, тако да се често болесни, а те капи брзо враћају њихово носно дисање. Они не узрокују иритацију слузнице и запаљења, као и неки други лекови. Пипета је увек на бочици - погодна је, не морате га потражити, кувати, негдје чистити, тако да дјеца неће играти с њим.
  3. Вера. Насивинова деца савршено се суочавају са длакавим носем у мом унуку. Има 5 година, али путовање у башту у хладној сезони се увек завршава чињеницом да је болестан. Пробао сам пуно капи: Пиносол, Отривин, али нисмо могли имати такав ефекат као из именаин. Довољно је да гутамо 3-4 дана дјечији нос, док се хладноћа одмах одмара

Аналоги

Сваки лек има аналоге који имају исти активни састојак:

  1. Нокивин - састав садржи уље еукалиптуса, које се користи за све манифестације прехладе, за жене током трудноће - са опрезом;
  2. Нозакар беба - састав укључује хидратантна средства. За све облике обичне хладне дјеце од једне до три године се не препоручују, жене током трудноће - са опрезом;
  3. Насол је лек са сличним особинама, као што је именин. Једина разлика: произведена је само као спреј и за дјецу од једне до шест година, а жене се не могу примијенити од хладноће током трудноће;
  4. Оперил - излази као капљица и спреј. Примјењују се на дјецу од двије године и више, уколико дође до прехладе. Овај лек се примењује код жена током трудноће према упутствима.

Пре употребе аналогних средстава, консултујте свог лекара.

Услови складиштења и рок трајања

Држите лек на температури до +25 степени. Држите се даље од дјеце.

Дјечији назив у капљицама и спреј за бебе до 1 године и више: упутство за употребу и аналоги

Дечији ринитис је стање које узрокује много непријатности за бебу и родитеље. Млетица не спава добро, губи апетит. Ако не можете да се носите са ноктом, болест ће утицати на грло, појавит ће се кашаљ. Тумачни нос прети медијима отитиса.

Савремена медицина нуди велики избор лекова за обичну прехладу. Међутим, како би пронашли праву лекову, морамо схватити да ли је погодна за дијете, иу којем је добу препоручљиво је примијенити. Једно од најуспешнијих средстава је Називин.

Састав медицинског производа и облик ослобађања

Дечје имеин долази на тржиште у облику капљица и прскања. Ефекат лека је последица деловања оксиметазолин хидрохлорида. Помоћне супстанце су представљене бензалконијум хлоридом, натријум дихидроген фосфат дихидратом, етилендиаминететраоцетном киселином, натријум хидроксидом. Састав овог лекова укључује и воду.

Прскање карактерише већа концентрација активне супстанце. У погледу 1 мл у спреју садржи 2,5 пута више него у капљицама.

Принцип деловања дроге

Имеин има вазоконстриктивни и анти-едематозни ефекат. Препоручује се за лечење ринитиса код деце, примењује се чак и до 1 године. Лијек се даје бебама у зависности од њиховог узраста и концентрације активне супстанце.

Максимални ефекат употребе лека долази за 15 минута. Трајање дејства капи достиже 8 сати, што им омогућава да се користе како би се обезбедио нормалан ноћни сан. Прскање има ефекат у трајању од 10 сати, што се постиже тачношћу дозирања и равномерне покривености носне слузокоже.

Употреба овог лијека штити од инфекције горњих дисајних путева. Засићеност ваздуха средњег уха смањује вероватноћу отитиса. Средство не иритише и не изазива црвенило слузокоже, нема системски ефекат. Пошто се лек издаје без лекарског рецепта, родитељи су одговорни за тачну пријаву.

Индикације за употребу назива

Васоконстрикторске и анти-едематозне акције узрокују назнаке именовања именима на дјецу. Препоручује се за лечење:

  • инфламаторне болести носне шупљине изазване инфекцијом;
  • алергијски ринитис праћен едемом мукозе;
  • вазомоторски ринитис, што је реакција тела на рефлексне стимулусе, као што су оштро мирисне супстанце, хладни ваздух, цветање биљака, прашина;
  • синузитис, синуситис, еустахитиитис, медитин отитиса, у којима је важно утврдити потпуно одвод параназалних синуса;
  • припрема за хируршки третман.

Контраиндикације за пријем

Приликом примене производа важно је пратити правила која су наведена у инструкцијама, онда се супстанца може прерадити чак и на бебе до 1 године. Међутим, лек има бројне контраиндикације. У неким случајевима, његова употреба ће морати бити напуштена:

  • ако дете има алергијску реакцију на било коју од компоненти лека;
  • са атрофичним ринитисом - упалним процесом носне слузнице, праћен деградацијом слузнице и умирањем нервних завршетка у њему;
  • са глаукомом који затвара угао, повећан очни притисак;
Због присутности одређених контраиндикација, назалне капи могу се користити само на основу савјета лекара
  • са дијабетес мелитусом;
  • са тиротоксикозом;
  • у случају тешких кардиолошких и васкуларних патологија;
  • ако постојећа дрога не одговара доби детета.

Такође би требало осигурати да употреба назива код деце није комбинована са употребом лекова који повлаче крвни притисак, МАО инхибитора - антидепресива, који спречавају подијељеност моноаминске оксидазе. Пре употребе, препоручљиво је консултовати педијатра.

Упутство за употребу: дозирање и правила употребе

Називин је доступан у обе капљице и спрејеви, има различите концентрације активног састојка. Дозирање зависи од облика ослобађања и садржаја оксиметазолина. Употреба лека у повишеним дозама се врши само према лекарском рецепту.

Капи за децу испод 1 године

У многим описима ове дроге на Интернету, пронађено је име Називин Баби. Званично, нема дроге са овим именом. Према концепту "Називин Баби" је лек који се користи за новорођенчад - капи Називин Сенситив са концентрацијом активне супстанце од 0,01%.

Називин за новорођенчад млађе од 1 године користи се према следећој схеми:

  • До 4 недеље, применити 1 капус 2-3 пута дневно. За тачност дозирања, користите дипломирану пипету причвршћену за бочицу лекова.
  • Дјеца старија од мјесец дана, по потреби, повећавају дозе до 2 капи. Одојчад не треба лекове капље нос, али уместо тога може да се обрише ноздрве турунди памук натопљен дроге (препоручују читање: наношење капљице у хладним Сиалор за одојчад).

Капи за децу преко 1 године

Дијете након годину дана и до 6 година прописују лек у концентрацији од 0,025%. Они копају у носу 1-2 капи раствора у свакој носници не чешће 3 пута дневно.

Предшколцима старијим од 6 година, као и одраслима, препоручују се капи са концентрацијом од 0,05%. Убризгавају се 2 капи у сваку ноздрву 3 пута дневно. Препоручује се употреба капи од капсула не више од 3-5 дана, могућност даље употребе је само у сврху лијечника.

Примјена прскања

Врло погодан облик ослобађања је спреј, који се производи са концентрацијом оксиметазолина 0,025 и 0,05%. За бебе није препоручљиво користити средства од 0,025%, они могу третирати дјецу од године до 6 година.

Спраи Називин Сенситив 0,05% погодан за децу преко 6 година. Јединствена дистрибуција лека дуж мукозне мембране назалног пролаза обезбеђује брзи почетак ефекта. Дјеца се прописују 1 ињекцијом 2 до 3 пута дневно.

Да бисте добили резултат, приликом употребе било каквог спреја, потребно је уложити 1 ињекцију у сваку ноздрву, поновите поступак не више од 3 пута дневно. Као и капљице, аеросол се не сме користити више од 5-7 дана, како не би оштетили слузницу.

Нежељени ефекти и симптоми предозирања

Употреба производа је безбедна само ако се строго поштују препоручене дозе. Лијек чак иу облицима Баби или Сенситиве може изазвати негативну реакцију.

Деца која су осетљива на компоненте лекова имају нежељене ефекте када користе дијете Називин. Можда настанак главобоље, поспаност или повећана ексцитабилност повећава крвни притисак. Дуготрајно лечење (дуже од препорученог времена) може довести до ринитиса изазваног лијеком, који ће отоларинголог морати да лечи.

Употреба лека без узимања у обзир контраиндикација, као и превеликог зрачења доведе до појаве осипа, пулсног осјећаја, црвенила слузнице, свраб. Мучнина, кијање су могући. Прекомерно знојење са капима Називин узрокује отицање слузнице, тахикардију, сужење ученика. Велике дозе могу довести до крварења у раду срца, атрофије мукозне мембране, повраћања и менталних поремећаја.

Лек треба користити стриктно у складу са упутствима, с обзиром да је предозирање оптерећено неугодним посљедицама

Као и сваки лек, Називин треба заштитити од деце. Ако је беба случајно пила капљице, то ће довести до истих резултата као и јако предозирање. Може доћи до следећих реакција:

  • сужење ученика;
  • повећана телесна температура;
  • мучнина и повраћање;
  • респираторни поремећај;
  • поремећаји срчане активности (аритмија, тахикардија);
  • повећан крвни притисак;
  • посебно плућни едем је посебно опасан;
  • могућа цијаноза - плава кожа и мукозне мембране;
  • поремећаји циркулације узроковани инсуфицијенцијом функције крвних судова.

Оштећена активност срца, респираторни поремећаји могу довести до кома, па чак и зауставити дисање. Да би избегли опасне посљедице, дете које је пило падне одмах треба позвати хитну помоћ. Пре свега, мрвица ће се испрати, онда ће лекар прописати третман.

Цена Номина и његових аналога

Колико је лек за хладноћу и може ли се заменити? Називин беба у капи се продаје по цени од 120 до 170 рубаља. Цена прскања варира у истом опсегу. Називин Сенситив је нешто скупљи, његов трошак варира од 150 до 170 рубаља. Наведене цене су релевантне за Москву.

У Санкт Петербургу, капи за децу преко шест година могу се купити за 103 рубле и више. Мало више је лек за бебе - цене почињу на 134 рубља. У Новосибирску, цена лекова, зависно од концентрације активне супстанце, износи од 116 до 130 рубаља.

Лек за дијете се производи у Њемачкој. У нашој земљи се производи аналог са истом активном супстанцом - Ксилен. Много је јефтиније: цена у Москви почиње од 25 рубаља. Међутим, овај лек је погодан само за децу преко 6 година и одрасле особе. Такође можете купити и друге лекове са оксиметазолином:

  • Насол;
  • Африн;
  • Кнокпреи;
  • Фазин.

Насивин малој деци после 2 године може бити замењен пољским леком Галазолин. Активни састојак је ксилометазолин хидрохлорид. Цене за лек почињу на 33 рубља.

Називин је вазоконстриктор на хладном дојенчади

Када се новорођенчад или беба појављују хладно, млади родитељи увек брину о томе колико су ефикасна и сигурна средства која прописује педијатар. Комплексна терапија обично укључује лек који сужава крвне судове. Један од најпопуларнијих - насивин за бебе, елиминисање отицања слузнице у малом облику и олакшавање дисања. Чланак укратко описује упутства за коришћење овог лијека. Можете се упознати са облицима капљица за дјецу, правилима употребе, могућим компликацијама и контраиндикацијама, као и позитивним и негативним повратним информацијама од корисника.

Опште информације

Да би обновили нормално дисање код новорођенчади и дојенчади, родитељи користе посебне форме "Називин" дизајниране посебно за дјецу. Капљице се производе у контејнеру тамног стакла. Поклопац је опремљен са диспензером у облику пипете са ознакама броја капљица, чиме се обезбеђује тачност. Лек се може купити у апотеци без лекарског рецепта.

Састав

Активни састојак: оксиметазолин хидрохлорид.

Додатне супстанце: раствор безалкохолног хлорида, монохидрата лимунске киселине, натријум цитрат дихидрат, глицерол, пречишћена вода.

Карактеристике компоненти

Оксиметазолин је деконгестант са локалном акцијом. Захваљујући овој супстанци, едем у носу се смањује, повратак горњих дисајних путева се враћа, одлив слузи се смањује и дисање се побољшава.

Бензалконијум је конзерванс који дјелује против плеснијих гљивица и бактерија, као и вируса, смањује вероватноћу прогресије инфекције.

За одржавање пХ раствора користе се натријум цитрат и монохидрат цитронске киселине. Ове супстанце такође могу побољшати стање шкољке у носу, убрзавајући метаболичке процесе.

Глицерол је намијењен за омекшавање и навлажење епителија слузокоже.

Многе жене након порођаја суочавају се са проблемом појаве вишка телесне тежине. Неко се појављује током трудноће, неко - након порођаја.

  • А сада не можете приуштити да носите отворене купаће костиме и кратке кратке хлаче...
  • Почињеш да заборавиш оне тренутке када су мушкарци похвалили своју беспрекорну фигуру.
  • Сваки пут када дођете у огледало, чини се да се стара времена никада неће вратити.

Али постоји ефикасан лек за превелику тежину! Кликните на линк и сазнајте како је Ана изгубила 24 кг у 2 месеца.

Многе жене након порођаја суочавају се са проблемом појаве вишка телесне тежине. Неко се појављује током трудноће, неко - након порођаја.

  • А сада не можете приуштити да носите отворене купаће костиме и кратке кратке хлаче...
  • Почињеш да заборавиш оне тренутке када су мушкарци похвалили своју беспрекорну фигуру.
  • Сваки пут када дођете у огледало, чини се да се стара времена никада неће вратити.

Али постоји ефикасан лек за превелику тежину! Кликните на линк и сазнајте како је Ана изгубила 24 кг у 2 месеца.

Упутства за употребу потврђују да када се примењује препоручена доза, након приближно четвртине сата постиже се ограничавајући ефекат који траје до 8 сати. Лек минимизира ризик од инфекције у средњем уху и синусима.

Индикације

Лијек се указује на пацијенте са лечењем акутних респираторних инфекција и АРВИ, које су праћене следећим инфламаторним и заразним болестима:

  1. Рхинитис
  2. Сена грозница
  3. Синуситис
  4. Синуситис
  5. Еустахите
  6. Просечни средњи отитис

"Називин" се користи да се отклони отицање бубрега пре дијагнозе или хируршких процедура. Поред тога, оцулистима је дозвољено користити лек за алергијски коњунктивитис.

Дозирање

Код новорођенчади, до 4 недеље, препоручена доза: 1 капљица раствора концентрације од 0,01% у сваком носном пролазу 2-3 пута дневно.

Деца узраста од 1 месеца до 1 године, доктори такође прописују концентрацију од 0,01%. Препоручена доза: 1-2 капи у сваком носном пролазу 2-3 пута дневно.

За дјецу од 1 године до 6 година прописана је концентрација супстанце од 0,025%. Дозирање: 1-2 капи у сваком носном пролазу 2-3 пута дневно.

Користити лек треба да буде од 3 до 5 дана. Уколико се прате упутства за употребу, али симптоми исушног носа остаје, консултујте отоларинголога за даље лечење.

Нежељени ефекат

Постоје нежељени ефекти, који често произилазе из појединачних реакција на поједине компоненте лекова, превелике дозе и ако се не прате упутства за употребу. Они укључују:

  1. сушење, сагоревање шкољке
  2. кијање
  3. кашаљ
  4. назални загушења
  5. мигрене
  6. гломазност
  7. мучнина
  8. поремећаји спавања
  9. прекомерни замор
  10. појачана забринутост
  11. артеријска хипертензија
  12. тахикардија
  13. мукозна атрофија
  14. појаву зависности

Да бисте спречили нежељене ефекте, стриктно придржавајте распореда дозирања и броја доза. У случају преосетљивости или испољавања алергијских реакција на поједине компоненте, лек треба заменити сличним једном након узимања отоларинголога.

Контраиндикације

Не препоручује се да користите Називин када лечите бебу ако:

  1. ринитис атрофичне природе
  2. затворени угао глауком
  3. старост до 1 године (за раствор концентрације од 0,025% и 0,05%)
  4. старости до 6 година (за раствор са концентрацијом од 0,05% и прсном дозом за нос)
  5. прекомерна осетљивост на поједине компоненте у припреми

Будите посебно опрезни када користите лек ако постоји историја бебе:

  1. Интраокуларни притисак је изнад дозвољене норме
  2. хронична срчана инсуфицијенција
  3. артеријска хипертензија
  4. ангина пекторис
  5. аритмија
  6. хронична бубрежна инсуфицијенција
  7. кашњење уринарног задржавања
  8. Атеросклероза, укључујући генетски одређена
  9. хипертироидизам
  10. дијабетес мелитус
  11. у случају инхибитора МАО, трицикличних антидепресива и бромокриптина

Посебни тренуци

Прекомерно дозирање или употреба "Називин" дужи временски период може довести до таквих неугодних посљедица као оштећења шкољке и сузбијање природних епителних функција. Ефикасност агенса је ослабљена, јавља се мукозна атрофија и хиперемија. Не користите истовремено са другим лековима који имају вазоконстрикторска својства.

Прекомерна доза

Прекомерна доза је могућа због непредвиђеног уноса лекова од стране бебе унутра. Дјеца могу прогутати рјешење ако нисте уклонили капи на неприступачно мјесто. Симптоми прекорачења препоручене дозе код дојенчади:

  1. Ученици су уски
  2. плаве усне
  3. висока телесна температура или, обратно, смањење телесне температуре испод 36,6 степени
  4. мучнина
  5. повраћање
  6. поремећаји дисања
  7. аритмија
  8. тахикардија
  9. плућни едем
  10. цијаноза
  11. артеријска хипертензија или хипотензија
  12. васкуларна инсуфицијенција
  13. менталне поремећаје
  14. сомноленце
  15. заустављање дисања, срце или развој коме

Ако се појави неки од горе наведених симптома, хитну медицинску помоћ треба хитно затражити. Пре него што дође хитна помоћ, можете сами изазвати повраћање, дати активни угаљ, а доктори ће извршити желудачну лаваге.

Карактеристике употребе код деце испод 4 недеље

Код новорођенчади, због уобичајене прехладе, апетит погорша и узнемирава анксиозност. За такве пацијенте постоји "Називин Сенситив" (0.01%). Намењен је за малчице са осетљивом носом и предиспозицијом за манифестацију алергијских реакција. Овај препарат има посебан уређај за дозирање, који дозвољава једној капи да издвоји тачно једну кап. Посебан поклопац обезбеђује заштиту од бактерија која улази у бочицу. У саставу овог дозног облика није наведено конзерванс. Наравно, због овог недостатка антивирусних особина, али вероватноћа алергије је минимална. Бебиће до 4 недеље препоручујемо 1 капус у сваком носачу 2-3 пута дневно. Можда не само инстилација капљица, већ и трљање ноздрва памучном тампоном намоченом са 1 кап.

У акутном облику ринитиса, ваш лекар може прописати "Називин Баби", у којем је активна супстанца такође у концентрацији од 0,01%. Може се разблажити са физиолошким раствором у омјеру 1: 1. Дозирање према старости: 1 капус 2-3 пута дневно у сваком носном пролазу.

Не примењујте се на третман загушења назалне капи новорођенчади за одрасле или за старију децу. Ово може довести до опасних посљедица по здравље бебе.

Карактеристике употребе код дојенчади

За бебе препоручује се само рјешење у концентрацији од 0,01%. У узрасту од 1 месеца до једне године треба увести 1-2 капи 2-3 пута дневно у сваки носни пролаз. Након 1 године и до 6 година је дозвољено да користе "Називин дете".

Да би се повећала ефикасност пенетрације лекова и продужила акција, боље је прво да опери бешев нос с слузом помоћу аспиратора и препарата на бази морске воде. Такве хигијенске процедуре могу се изводити три пута дневно и више ако је потребно.

Називин за новорођенчад: упутства за употребу

Називин Баби је модерна вазоконстриктивна лекова заснована на оксиметазолину, намењеној за лечење прехладе за дјецу млађу од 4 недеље. Ово је посебан облик именин за бебе, који се може користити за лечење чак и за новорођенчад. Омогућује вам брзо уклањање едемог слузокожа, након чега беба поново може да удише кроз нос. Не иритише осетљиве мукозне мембране, ефикасно уклања симптоме прехладе. Ово је актуелна припрема, што значи да активна супстанца практично не улази у крвоток.

Опис припреме

Називин Сенситиве је вазоконстрикцијски пад брзе акције. Они не садрже алкохол и друге, иритирајујући слузне слузнице. Ово је јасно рјешење свјетло жуте боје. Лек не садржи оштар мирис и непријатан укус. Главни активни састојак је оксиметазолин хидрохлорид при најнижој концентрацији, односно 0,01%. Нежно уклања едем носне слузнице и горњег респираторног тракта, након чега дете поново може да удише кроз нос. Овај дериват имидазола, када се правилно користи, не ствара заразни ефекат и има минималне нежељене ефекте.

Деца млађа од 1 године, као и други лекови, треба да прописује само лекар.

Састав овог лекова укључује и:

  • Раствор безалкохолног хлорида;
  • Дихидрогенфосфат натријум дихидрат;
  • Глицерол;
  • Натријум цитрат;
  • Монохидрат цитронске киселине;
  • Безалконии;
  • Прочишћена вода.

Посебан састав препарата не иритише слузницу и практично не узрокује алергије. Капи се производе у бочицама тамног стакла 10 милилитара са причвршћеном стакленом пипетом. Облик њеног врха је најпогоднији за дјечији нос. Поред тога, уз њу је лако капати тачан број капи. Директно на површини пипете направљена је комфорна скала, са којом је лако мерити 1 кап. Деци млађој од 4 недеље обично се прописују 1 кап у свакој ноздрви 4 пута дневно. Максимални ток лечења је 5-6 дана. Овај лек остаје на снази до 12 сати.

Не прекорачите дозу коју је прописао лекар и трајање терапије, јер то може довести до нежељених нежељених ефеката. Као и код одраслих, константна употреба вазоконстрикцијских капи изазива наркотични ринитис.

Новорођена дјеца Називин Сенситиве могу се користити само за директну сврху лијечника или педијатра. Лек се препоручује да се користи само ако очекивани позитиван ефекат премаши могући ризик по здравље бебе. Чувати лек на температури која није већа од 25 ° Ц.

Неопходно је избегавати контакт са капљицама у очима, јер ће то изазвати јаку иритацију слузнице.

Фармаколошка акција и група

Називин Сенситиве спада у фармаколошку групу вазоконстриктора, заштитних заштитних и алфа-адреномиметичких средстава. Оксиметазолин хидрохлорид сужава судове ткива носне шупљине и горњег респираторног тракта, уклања едем слузнице и обнавља носно дисање. Има искључиво локални ефекат, тако да се овај лек може користити за дјецу млађу годину дана.

Називин Сенситив нежно смањује одлив слузи, смањујући загушење носу и иритацију слузокоже.

Састав љекара укључује безалкохолни конзерванс који спречава даљи напредак вирусне, бактеријске или гљивичне инфекције дуж респираторног тракта. Цитрат натријум у комбинацији са монохидратом лимунске киселине омекшава назалну слузокожицу и убрзава метаболизам.

Називин смањује отицање и црвенило слузнице не само у носу. Након 15 минута, позитиван ефекат пролази на слузницу грла и коњунктива очију.

Индикације и контраиндикације у употреби

Називин Сенситив се користи као део симптоматског третмана инфекција горњег респираторног тракта код дојенчади. У овом добу, чак и заједнички носни нос може изазвати упалу плућа, јер су дисајне путеве код беба врло уске. Називин Сенситив се може користити за лечење различитих респираторних инфекција код новорођенчади, укључујући аспирацију пнеумонију.

Ако симптоми трају дуже од 5 дана, обавестите свог лекара.

Осим тога, Називин Сенситиве се ефикасно користи у болестима као што су:

  • Акутни заразни ринитис;
  • Алергијски ринитис;
  • Васомоторски ринитис;
  • Синуситис;
  • Отитис медиа;
  • Еустахите.

Називин се не користи у физиолошком хладу новорођенчета, јер у начелу не захтева употребу лекова.

Главне контраиндикације у употреби Називин Сенситив код деце су:

  • Појединачна нетолеранција према компонентама лека;
  • Урођене патологије срца, бубрези и плућа;
  • Повећан интраокуларни притисак;
  • Одложено мокрење;
  • Аритмија;
  • Затворени угао глауком;
  • Конгенитална отказа бубрега;
  • Хипертироидизам;
  • Конгениталне патологије, праћене високим крвним притиском;
  • Тиротоксикоза;
  • Феохромоцитом;
  • Генетски одређена атеросклероза.

Не можете користити и именин у дијабетес мелитусу. Користи се опрезно када узимате одређене лекове у исто време. као што су инхибитори МАО или бромокриптин.

Будите сигурни да стриктно пратите доза прописану од стране доктора, јер може изазвати озбиљно тровање код новорођенчета.

У трудноћи

Називин се користи са опрезом у било које време трудноће, јер може негативно утицати на тело бебе. У исто време, Називин Сенситиве је један од најсигурнијих вазоконстриктора у овом случају. Не одбија системску акцију.

За малу децу

Према упутствима, Називин Сенситиве се може користити за лечење ринитиса разних порекла, почевши од 1 године. Али у посебним случајевима, према пропису лекара који се присјећа, може се примијенити већ од првог дана живота дјетета.

Могуће компликације узроковане лековима

Употреба именин Сенситиве може узроковати такве последице по здравље бебе као:

  • Суха у носу;
  • Бурнинг сенсатион;
  • Вртоглавица;
  • Мучнина;
  • Повраћање;
  • Поремећај сна;
  • Анксиозност, повећана ексцитабилност;
  • Тахикардија;
  • Хипертензија;
  • Атрофија носне слузнице;
  • Кијање;
  • Кашаљ.

Посебно тешко се ови знаци манифестују код новорођенчади.

Од ког се користи сируп кашља, прочитајте овај чланак.

Видео

Закључци

Називин Сенситив је пад вазодржавања која може да користи деца, почев од првих дана живота. Најчешће се препоручују вазоконстриктивни падови како би се ублажили симптоми прехладе код деце од 1 године. Али постоје случајеви када се јак ринитис (на пример, алергичан) јавља чак и код новорођенчета. Насалски пролази и горњи респираторни тракт бебе су веома уски, тако да чак и мала назална конгестија може довести до гушења у будућности. Клинац практично не може да удише кроз уста, нарочито током храњења. Постаје каприцан, стално плаче и одбија храну. У овом случају, педијатар може да пресуди вазоконстрикторне капи како би ублажио бебу непријатних симптома.

Такође можете пробати лекове као што су Назол и Снооп Спраи.

Називин Сенситив дечији

Опис је тренутно укључен 18.04.2016

  • Латинско име: Насивин Санситиве
  • АТКС код: Р01АА05
  • Активни састојак: Оксиметазолин (Оксиметазолин)
  • Произвођач: Урсапхарм Арзнеимиттел ГмбХ (Немачка), фармацеут (Француска)

Састав

  • У 1 мл агенса Називин Сенситив у облику капљица за децу садржи 100 μг оксиметазолин хидрохлорид. Додатне супстанце: монохидрат лимунске киселине, глицерол 85%, вода, натријум цитрат дихидрат.
  • У 1 мл агенса Називин Сенситив у облику прскања за децу садржи 250 μг оксиметазолин хидрохлорида. Једна доза укључује 11.25 μг оксиметазолин хидрохлорид. Додатне супстанце: монохидрат лимунске киселине, глицерол 85%, вода, натријум цитрат дихидрат.

Облик издавања

  • Капи у носу 0.01% - бистро раствор бледо жуте боје, 5 мл раствора у полиетиленској бочици са диспензером, једну бочицу у кутији од папира.
  • Спраи носа представљају бистар раствор бледо жуте боје, 10 мл раствора (укључујући 220 доза) у пластичној фиоли са дозатора боци у једној кутији папира.

Напомена: у бројним описима и референцама ових лекова на Интернету, можете пронаћи таква имена као "Називин за децу","Називин Баби","Називин за бебе","Називин за децу до годину дана". Званично нема дроге са таквим именима. Под именом пада оба описана облика лека: спреј за децу, 1-6 година и капи који се користе код деце испод једне године. И остала наведена имена, укључујући "Називин за бебе","Називин за децу до годину дана", Одговара само леку у облику капљица.

Фармаколошка акција

Антиконгестивна, алфа-адреномиметична акција.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Локални вазоконстриктор. Ако се упали у упалне слузнице у носу, значајно смањује отицање и запремину пражњења из носа. Нормализује носно дисање. Смањење едема носне слузокожице помаже у обнављању вентилације параназалних синуса и средњих ушију, што смањује вјероватноћу заразних компликација (синуситис, максиларни синуситис, отитис медиа). Са локалном интраназалном применом у терапеутским концентрацијама не узрокује се хиперемија и иритација слузокоже.

Са интраназалном локалном употребом оксиметазолин нема системског деловања.

Фармакокинетика

Активна супстанца почиње дјеловати за 1-2 минута. Трајање лека достиже 12 сати. Време полувремена оксиметазолин са локалном применом у носној шупљини је 34-36 сати. Око 2,1% дозе је евакуисано са урином, 1,1% - са фецесом.

Индикације за употребу

  • болести катаралног карактера или инфекције горњих респираторних тракта виралне природе, праћене издувним носем;
  • цинуситис;
  • ринитис без обзира на етиологију;
  • еустацхите;
  • Користи се пре дијагностичких процедура у носним пролазима ради елиминације едема;
  • отитис медиа.

Контраиндикације

  • глауком затвореног угла;
  • преосјетљивост на компоненте лијека;
  • атрофијски ринитис;
  • старости мање од 1 године (за све облике лијека, осим именин Сенситив у облику капљица);
  • старости мање од 6 година (за лек у облику спреја са дозом од 500 μг / мл).

Неопходно је са опрезом преписати лек са повећаним интраокуларним притиском, артеријска хипертензија, срчана инсуфицијенција или хронична бубрежна инсуфицијенција, ангина, феохромоцитома, изражено атеросклероза, аритмије, хиперплазија простате са знацима задржавања урина, дијабетес мелитус, хипертироидизам, као и они који су примили МАО инхибитори у последње две недеље (и још две недеље након прекида њиховог пријема), Бромокриптин, трициклични антидепресиви.

Нежељени ефекти

  • Локалне реакције: кијавица, назални слузи гори, замагљен вид случајног контакта са очима, сува слузокожа носа, осећај пуноће (реактивнохиперемија) након што је дејство лека нестало. Стална континуирана употреба вазоконстриктора може довести до тога атрофија мукозних мембрананосна шупљина, тахифилаксија, поновљено отицање назалне слузокожеринитис медицинска етиологија).
  • Реакције од циркулаторни систем: повећање крвног притиска, тахикардија, осећај срчаног срца.
  • Реакције од нервна активност: вртоглавица, поремећај сна, главобоља, анксиозност, несаница, раздражљивост.
  • Остале реакције: екантхема, мучнина.

Упутство за децу Називин Сенситив (Метода и дозирање)

Сви описани облици ослобађања лека примењују се интранзално.

Упутства за капљице за дјецу (Називин беба)

Старост примене лека у облику капи дјеца Називин - до годину дана.

Дјеца млађој од 4 недеље се препоручују да узимају 1 капу средстава у свакој ноздрви до три пута дневно. Деца пете седмице живота и завршавају се са дванаестомесечним узрастом, прописују се да убацују 1-2 капи лијека у сваку ноздрву до три пута дневно.

1 капљица припреме овог облика испуштања укључује 2,8 μг оксиметазолин хидрохлорид. Пре употребе бочице, морате преокренути и капћи производ, бацајући назад глава болесног детета.

ефикасности као и следеће апликације доказати: вата примењени Називин Сенситиве 1-2 капи (у зависности од старости пацијента) и утрљајте сваки назалног пролаза изнутра.

У препоручени дози без именовања лекара, лек се може користити до недеље. Уколико се симптоми болести погоршају или ако у року од 3 дана не постоје знаци побољшања, консултујте се са лекаром. У дозама које премашују препоручени лек дозвољено је користити само под надзором лекара који присјећа.

Упутства за употребу дечијег спреја

Један 45 мл спреј се састоји од 11.25 μг оксиметазолин хидрохлорид.

Дозирање прскања од 11.25 μг / доза се користи код дјеце од 1-6 година: прскати 1 доза лијека у сваком носном пролазу до три пута дневно. Лијек се користи 5-7 дана. Могуће је препоручити лек само након неколико дана.

Прекомерна доза

Знаци предозирања: потискивање нервне активности, мучнина, тахикардија, повећање притиска.

Лечење предозирања: симптоматска терапија.

Интеракција

Лек успорава апсорпцију локални анестетици, повећава трајање њиховог деловања.

Када користите Називин Сенситив 2 недеље пре употребе МАО инхибитори и 2 седмице након завршетка њихове употребе, као и на позадини терапије трициклични антидепресиви или други лекови који узрокују пораст крвног притиска, постоји значајно повећање крвног притиска.

Истовремена примјена других вазоконстриктора повећава ризик од нежељених реакција.

Услови продаје

Услови складиштења

Држите се даље од дјеце. Чувати на температурама до 30 ° Ц.

Датум истека

Посебна упутства

Избегавајте контакт са очима.

Препоручује се да се лек користи појединачно како би се избјегло ширење виралне или бактеријске инфекције.

Након продужене употребе лекова од обичне прехладе, укључујући оксиметазолин у великим дозама, немогуће је искључити појаву ефеката на кардиоваскуларну и нервну активност. У овим случајевима, пацијенти треба да буду опрезни када возе возила.

Аналоги

Вицкс активности Синекс, Африн Екстра, Напредна Назол, 4-Веи Назол бебе, Африн, Назол Кидс, Назоспреи, Несопин, оксиметазолинских, Нокспреи, Назол, Фасини, Саноринцхик, фервек.

Деца

Спраи 11.25 μг / доза се користи код деце од 1-6 година, а пада 0,01% - код деце млађих од 1 године.

За новорођенчад

Спраи 11.25 μг / доза је контраиндикована за употребу код деце млађе од 1 године.

Баби Називин током трудноће и дојења

Дозвољено је да се примени у присуству строгих индикација. Када трудноћа и дојење не смију прелазити препоручену дозу.

Коментари

Прегледи за децу Називин Сенситив сведочи о високој ефикасности лека у лечењу обичне прехладе. Лијек помаже за неколико минута да се поврати пролазност назалних пролаза. Прегледи скоро не извештавају о честој појави нежељених ефеката.

Цена за децу Називин Сенситив, где купити

У Русији, цена лекова у облику капљица 0.01% је 155-195 рубаља, а спреј 11.25 μг / доза 180-205 рубаља.

У Украјини, просјечна цијена пада 0,01% за дјецу приближава 57 гривна, цијена распршених распона од 50-80 гривна.

Образовање: Дипломирао је на Витебскском државном медицинском универзитету са дипломом из области хирургије. На универзитету је предводио Савјет Студентског научног друштва. Даља обука у 2010. години - у специјалности "Онкологија" и 2011. - у специјалности "Мамологија, визуелне форме онкологије".

Радно искуство: Рад у општем здравственом мрежи 3, хирург (Витебска хитна болница, Лиозно ЦРХ) и скраћеним радним временом округ онколог и трауматологију. Радити као представник фармације годину дана у компанији "Рубицон".

Представљен је 3 предлога рационализације на тему "Оптимизација антибиотске терапије и зависно од састава микрофлора", 2 дела су освојиле награде на републичком такмичењу - преглед студентских научних радова (категорија 1 и 3).

Називин за лечење ринитиса код новорођенчади

На први поглед, обична прехлада или хладноћа представљају нешкодљиву болест, али понекад могу довести до озбиљних посљедица. Појављују се због нетачног или неблаговременог третмана. За максимални и брзи ефекат, кориса у новорођенчади треба лијечити употребом вазоконстрикцијских капи. Најпопуларнији и ефикаснији у овом погледу су падови Називин. Могу ли их користити за новорођене бебе? О овоме сада детаљније.

Овај чланак показује колика је цијена дјеце капља Називин.

Како лек делује?

Пошто су новорођенчади веома ограничене у дисању кроз уста, онда због едема назофаринкса, беба веома лоше једе и постаје немирна. Ако постоји акутни ринитис, лекар ће саветовати овај лек, јер има благ учинак. Није неопходно користити за лечење обичног прехлада код дјеце Насивин. У овом препарату постоји велика концентрација активне супстанце, због чега може доћи до тровања.

Ако педијатар додељује мале пацијенте именину, он мора рећи својим родитељима о ефекту овог лекова и компоненти које га чине да би могли знати о могућим нежељеним ефектима.

Како исправно користити имеин за децу, можете сазнати читајући овај чланак.

Називин је врста алфа-адреномиметике. То је медицински производ за локалну употребу. Изражен вазоконстриктивни ефекат. Код ниских концентрација може имати адреномиметички ефекат.

Активне компоненте именина сузе сузите и тиме уклањају постојећи оток назалне слузокоже. Ако користите интраназалне капи, можете спречити иритацију слузнице, развој нежељених ефеката и зависности.

Називин за новорођенчад се често прописује у следећим случајевима:

  • акутни ринитис;
  • вазомоторски ринитис;
  • синуситис;
  • еустахити;
  • отитис медиа.

Састав

У улози активне компоненте лека је активни састојак, као што је оксиметазолин. Такође, композиција именина за новорођенчад богата је следећим супстанцама:

  • 50% раствор безалкохолног хлорида;
  • пречишћена вода;
  • натријум дихидрогенфосфат дихидрат.

Форма за ослобађање је мрачна стаклена бочица. Да би се погодно користиле капи, обезбеђена је капица за капање на којој је обезбеђена пипета. Коришћење капи је дозвољено дјеци од првих дана живота. Немојте користити називин, као и све вазоконстрикцијске капи дуже од 5 дана. У супротном, појавит ће се зависност и неће бити могуће постићи ефикасност од таквог третмана.

Како правилно користити Лазолван у млазном носу кроз небулизатор је назначен у овом чланку.

Како нанијети небулизатор хладним, можете сазнати из чланка.

Називин Баби има сигуран ефекат, пошто је главна супстанца у свом саставу садржана у малим дозама. Истовремено, ефикасност лека уопште није смањена и Називин савршено савладава задатак, чинећи дисањем слободним и чистим.

Како узети: упутства за употребу

Пријем именина за дојенчад се спроводи у количини од једне капи у свакој носници. Број таквих догађаја треба да буде 3 дневно. Немојте вежбати са овим леком више од 5 дана. У супротном, не може се избјећи атрофија носне слузокоже.

Прекомерна доза и нежељени ефекти

Прекомерно знојење са овим леком може доћи само када је беба случајно узео Називин унутра. Због тога, морате оставити капљице на местима која су њима неприступачна.

Главни симптоми предозирања укључују:

  • сужење ученика;
  • раст температуре;
  • мучнина и повраћање;
  • респираторни поремећај;
  • палпитације срца;
  • тахикардија;
  • плућни едем;
  • цијаноза;
  • низак крвни притисак;
  • неадекватно функционисање крвних судова.

Поред тога, мали пацијент може имати различите менталне поремећаје, угњетавање природних функција нервног система. Као резултат тога, беба стално жели да спава, смањује телесну температуру и примећује артеријску хипотензију. Изузетно је ретко зауставити дисање, срце и кому.

Ако приметите прве знаке превелике дозе, одмах се обратите лекару. У болници је пацијент повраћен, проводи се гастрично лаваге, а активни угаљ се користи у великим количинама. Даљи третман се врши узимајући у обзир симптоме.

Да би се избегле такве последице од употребе именина, потребно је придржавати се једног основног правила: не узимајте предуго за коришћење лијека.

Ток лечења је назначен у упутству, који се мора поштовати. Ако дуже време капирате носом уз лек, онда је његова ефикасност знатно смањена. Као резултат тога долази до мукозне атрофије, која се карактерише оштећењем слузног епитела и супресијом његових природних функција.

Са којим интеракцијама лекови

Способност именина када се сарађује са анестетиком за локалну употребу манифестује се у повећању времена утицаја другог. Због тога је дозвољено да се користи заједно са Лидокаином.

Како инхалацију врши небулизатор са уобичајеном прехладом за децу, можете сазнати читајући овај чланак.

Која је цијена инхалатора од кашља и прехладе, можете научити из чланка.

Који инхалатор за уобичајену прехладу код деце треба изабрати, можете наћи овде из чланка: хттп://пролор.ру/г/лецхение/ингалиатор-длиа-детеј-от-касхлиа-насморка.хтмл

Не користите са таквим вазоконстрикторним лековима као Отривин и Тизин. Ако се не придржавате овог правила, као резултат, беба ће повећати крвни притисак, а срце ће почети да се бори чешће.

Такође, употреба Насивина се не препоручује у комбинацији са лековима МАО инхибитора, антидепресивима из трицикличне групе.

Имате Баби Баби у било којој љекарни и без рецепта. Цена лека је 130-150 рубаља.

Коментари

  • Марина, 23 године: "Када моја ћерка има млазни нос, одмах почињем да користим две врсте капи: физиолошки и вазоконстриктивни. Што се тиче другог, Називин ми помаже овде. Веома ефикасан лек. Када се користи, могуће је уклонити слуз из назалних пролаза, како би се дисање учинило слободним. Слично радим три пута дневно. Али, веома је важно да не премашите дозу и трајање лечења. Онда је гарантован позитиван ефекат лечења. "
  • Светлана, 32 года: "Мој нећак је стар 7 месеци. Чим идемо на шетњу и мало ветра на улици, гарантовано је да ће сутра имати прехладу. Али нарочито сестра не доживљава, јер именин увек долази до ње. Користи га 3 пута дневно, а затим испере носом соли. После таквих активности, слуз из носа почиње да одлази у великим количинама, а после 3-4 дана све симптоми прехладе нестају. "
  • Цхристина, 47 година стар: "Мој унук има млазни нос - ово је посебан симптом. Доктор нам је саветовао да користимо Називин за дисање. Није тако скупо, а ефекат његове примене је позитиван. За један дан капирамо два пута од овог лека, док се осећа сјајно, а ефекат се постиже дуго времена. "

Називин за бебе је најефикаснији и најсигурнији лек који долази код свих родитеља како би им помогао у прехладу код своје бебе. Због јединствене композиције на тијелу, дијете нема негативан ефекат, јер се све компоненте именина не абсорбују у лимфу. Али можете добити максимални ефекат од капљица с комплексном терапијом ринитиса.