Називни падови за децу: упутство за употребу

Називин је познато фармацеутско средство које се широко користи у медицинске сврхе у случајевима болести ЕНТ и прехладе.

Главни активни састојак лека је оксиметазолин. Ова супстанца подстиче рецепторе а2-адренергични, доводи месту излагања, велика количина хормона адреналина и норадреналина, који смањују отока, сужава крвне судове, смањујући запремину крви у њему. Због оваквог ефекта, омогућено је носно дисање, омогућено је продирање ваздуха у синусе, смањена количина мука.

У ту сврху лекови се користе не само за одрасле, широко распрострањене и деценије Називина, које имају различите облике ослобађања, као што су Називин Баби, Називин Сенситив итд.

Клиничка и фармаколошка група

Васоконстриктивни лек за локалну примену у ЕНТ пракси.

Услови за одлазак из апотека

Објављен без лекарског рецепта.

Колико је Називин? Просечна цена у апотекама је на нивоу од 140 рубаља.

Облик издавања и састава

Активна супстанца лекова је оксиметазолин.

Дечји Низивин се пушта у раствор 0,025% и 0,01%. Основа раствора је водена. Садржи додатне компоненте: динатријум едетат, бензалконијум хлорид 50%, натријум хидрогенфосфат, натријум хидроксид 1 мл раствора. Произведено у бочицама тамног стакла од 5 мл или 10 мл са пипетом у поклопцу.

Када се примењује на децу до годину дана, капи се разблажују специјалном водом која се користи за ињекције у проценту од 1: 1 или дестилује у истој пропорци. Користи се за инстилацију у бочицу.

Фармаколошки ефекат

Када се именин удари на упаљену мукозну мембрану носа, отицање и запремина слузи се смањују. То је последица дејства лека на адреналин рецепторе, који су у крвним судовима (у мишићним влакнима). Рецептори су смањени, а пропустљивост судова се смањује због њихове констрикције.

Употреба именина побољшава носно дисање, елиминише отицање слузокоже. И такође лек смањује ризик од компликација у параназалним синусима и средњем уху (синуситис, синуситис и отитис). После уношења лекова у крв због апсорпције у мукозним мембранама, судови (артерије) се слажу у органима и ткивима, а срчана фреквенција такође повећава. Ово повећава крвни притисак и мења срчани утјецај.

Приликом примењивања Називин на мукозне мембране у препорученим дозама, не улази у циркулаторни систем и не изазива системске ефекте на тело. Називин не иритира слузницу носу и не изазива преплављење крвног суда (хиперемија).

Максимална изложеност леку се постиже након 15 минута након употребе. Акција траје 8 сати.

Индикације за употребу

Шта помаже? Називин се користи за:

  • АРИ, ако постоји млазни нос;
  • синуситис, еустахити, средњи отитис и упале параназалних синуса за олакшање одлива слузи;
  • припремање назалних пролазака у дијагностичке процедуре;
  • алергијски и вазомоторски ринитис.

Контраиндикације

Приликом примене производа важно је пратити правила која су наведена у инструкцијама, онда се супстанца може прерадити чак и на бебе до 1 године. Међутим, лек има бројне контраиндикације. У неким случајевима, његова употреба ће морати бити напуштена:

  • Деца млађа од 6 година (капљице и прскање носних 0.05%);
  • атрофични ринитис;
  • глауком затвореног угла;
  • преосјетљивост на компоненте лекова.

Препоручљиво је да се придржавате препоручених концентрација лека, намењених различитим категоријама узраста.

Уз опрез треба поставити приликом употребе инхибитора МАО и других лијекова који промовишу крвни притисак, а такође и до 10 дана након повлачења ових лијекова; са повећаним интраокуларним притиском; током трудноће и лактације; са тешким облицима кардиоваскуларних болести (артеријска хипертензија, ангина пекторис); са тиротоксикозом и дијабетес мелитусом.

Употреба у трудноћи и лактацији

Када се користи током трудноће или дојења, препоручена доза не сме бити прекорачена. Лек треба користити само након темељите процене односа ризика и користи за мајку и фетус.

Дозирање и начин примене

Упутства за употребу указују да су капи Називин намењени интраназалној употреби.

За децу млађој од 1 године прописани су падови од 0,01%.

  1. Новорођенчад (деца до 4 недеље) примењују се 1 капус у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.
  2. Деца узраста од 1 месеца до 1 године прописују 1-2 капи у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.
  3. Деца узраста од 1 до 6 година треба прописати капи од 0,025% 1-2 капи у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.
  4. За одрасле и дјецу преко 6 година требају се прописати падови од 0,05% 1-2 капи у свакој ноздрви 2-3 пута дневно.

Да би се обезбедила тачност дозирања, бочица од капљице 0,01% има завршену пипету са бројем капљица. Ако је прописано 1 кап, пипета треба напунити раствором ознаке 1.

Ефикасност следеће процедуре је такође доказана: у зависности од старости од 1-2 капи 0.01% раствор се примјењује на вату и назални пролази се бришу.

Називин треба користити у року од 3-5 дана. Дозе изнад оних које се препоручују прописују се према лекарском нахођењу.

Нежељени ефекти

Нежељени ефекти приликом примене Називина се јављају ретко. Могућа сагоревање, сува носна слузокожа и кијање. Ретко се јавља реактивна хиперемија - озбиљна загушења назалне линије када је ефекат лека ослабљен.

Прекомерна доза

Преосетје оксиметазолина се јавља када велика количина супстанце улази у дигестивни тракт и крвоток. Ово се може десити када мали деца имају приступ капљицама и случајно их пију. Родитељима се савјетује да држе лекове ван домашаја дјетета.

Када се локална примена капи према упутствима, прекомерна доза искључује. Али у исто време постоји ризик када користите лекове са високом концентрацијом активног састојка за лечење малишане деце.

Манифестације озбиљне превелике дозе:

  • повећање температуре на субфебрилни;
  • повреда дисања због едема;
  • менталне и неуронске поремећаје;
  • повећан крвни притисак;
  • аритмија, тешкоћа дисања;
  • сужење ученика;
  • поспаност и смањена активност.

Када животна опасна количина супстанце улази у крв, дође до наглог пада телесне температуре, респираторне депресије и смањења фреквенције срчаних контракција. Ово може довести до заустављања дисања и развоја коми.

Третман: узимање активног угља и прање бубрежног стомака.

Посебна упутства

Избјегавајте дуготрајну употребу и предозирање лијека, посебно код дјеце.

Након дуготрајне употребе лекова који садрже оксиметазолин, у дозама које прелазе препоручене, немогуће је искључити укупни ефекат на кардиоваскуларни систем и централни нервни систем; у овим случајевима, способност вожње возила или опреме може се смањити.

Интеракције лекова

Код истовремене употребе Називин са блокаторима МАО или трицикличним антидепресивима, дошло је до повећања крвног притиска.

Истовремена примјена других вазоконстриктивних лијекова повећава ризик од нежељених ефеката.

Коментари

Подигли смо неке повратне информације од родитеља који су користили именин за децу:

  1. Настиа. Када је дете имало млазни нос, одмах сам почео да оперем нос с физиолошким раствором. Али дозвољавао је само брзо уклањање слузи, али да би се носио са назном загушењем, било је могуће само именин. Лијек сам користио само 3 дана и тако непријатан симптом као нестанак носа.
  2. Светлана. Моје бебе су третиране са именином око 5 година. Они су мали, тако да се често болесни, а те капи брзо враћају њихово носно дисање. Они не узрокују иритацију слузнице и запаљења, као и неки други лекови. Пипета је увек на бочици - погодна је, не морате га потражити, кувати, негдје чистити, тако да дјеца неће играти с њим.
  3. Вера. Насивинова деца савршено се суочавају са длакавим носем у мом унуку. Има 5 година, али путовање у башту у хладној сезони се увек завршава чињеницом да је болестан. Пробао сам пуно капи: Пиносол, Отривин, али нисмо могли имати такав ефекат као из именаин. Довољно је да гутамо 3-4 дана дјечији нос, док се хладноћа одмах одмара

Аналоги

Сваки лек има аналоге који имају исти активни састојак:

  1. Нокивин - састав садржи уље еукалиптуса, које се користи за све манифестације прехладе, за жене током трудноће - са опрезом;
  2. Нозакар беба - састав укључује хидратантна средства. За све облике обичне хладне дјеце од једне до три године се не препоручују, жене током трудноће - са опрезом;
  3. Насол је лек са сличним особинама, као што је именин. Једина разлика: произведена је само као спреј и за дјецу од једне до шест година, а жене се не могу примијенити од хладноће током трудноће;
  4. Оперил - излази као капљица и спреј. Примјењују се на дјецу од двије године и више, уколико дође до прехладе. Овај лек се примењује код жена током трудноће према упутствима.

Пре употребе аналогних средстава, консултујте свог лекара.

Услови складиштења и рок трајања

Држите лек на температури до +25 степени. Држите се даље од дјеце.

Насивин - вазоконстриктивни падови за нос са прехладом. Детаљан опис препарата.

Уобичајена прехлада са хладноће може довести до озбиљнијих болести ако не почнете благовремено и исправно лечење. Најчешће се препоручује сложен третман обичне прехладе (ринитис), уз употребу вазоконстриктора (нпр. Отривин или Тизин). Ниједно мање популарно средство је и Називин.

Пре него што наставите читање: Ако тражите ефикасан метод за отклањање обичне прехладе, фарингитиса, тонзилитиса, бронхитиса или прехладе, потрудите се да провјерите овај део сајта након читања овог чланка. Ове информације су помогле многим људима, надамо се да ће вам помоћи и! Дакле, сада се враћамо на чланак.

Васоконстриктори делују на слузницу у носу и узрокују непосредан одговор крвних судова. Пловила се сужавају дејством активних супстанци садржаних у саставу лека.

Због тога, у носној шупљини едем се смањује, што спречава нормалан пролаз ваздуха. Такође, стопа формирања слузи се смањује, његова конзистенција постаје густа. Враћа се способност слободног дисања.

Поред третирања обичне прехладе уз прехладу, потребно је почети лијечити обичну прехладу. Да би помогли долазе популарна средства (Ринза, Цолдрек), који олакшавају лоше здравље и ефективно утичу на симптоме прехладе.

У овом чланку ћемо прегледати популарни лекове Називин и све његове дозне облике. Како га користити за децу, да ли постоји погодан облик лека за децу млађу од годину дана, да ли је могуће користити за труднице и да ли је именин сигуран за лактацију - сва ова главна питања ће се овдје размотрити. А такође и сви недостаци лекова.

Лековити облици назива:

  • капљице у носу 0,05 (за одрасле);
  • спреј (за одрасле);
  • образац 0.25 (дете);
  • форма 0.01 (деца до 1 године, за новорођенчад, за бебе).

Називин се односи на вазоконстрикторне лекове (алфа-адреномиметике). То значи да активна супстанца у препарату дјелује слично адреналину, односно смањује крвне судове. Насивин је за локалну употребу - капљица и спреј за нос.

Индикације за употребу:

  • Инфективне и запаљенске болести у носној шупљини, праћене едемом мукозе (ринитис, синуситис, синуситис);
  • едем слузокожних пролаза са различитим алергијским реакцијама (алергијски ринитис, сијена грозница);
  • вазомоторски ринитис;
  • да се отклони отицање слузнице пре било какве манипулације у носним пролазима (дијагностички, хируршки);
  • за рестаурирање дренаже уз упалу параназалних синуса назалне шупљине, отитис медија и еустахитиса (запаљење Еустахијеве цеви);
  • Називин се такође користи у офталмолошкој пракси како би се ублажио алергијски коњунктивитис, као и различити неинфекцијски.

Фармаколошка акција. Фармакокинетика

Када се именин удари на упаљену мукозну мембрану носа, отицање и запремина слузи се смањују. То је последица дејства лека на адреналин рецепторе, који су у крвним судовима (у мишићним влакнима). Рецептори су смањени, а пропустљивост судова се смањује због њихове констрикције.

Употреба именина побољшава носно дисање, елиминише отицање слузокоже. И такође лек смањује ризик од компликација у параназалним синусима и средњем уху (синуситис, синуситис и отитис).

После уношења лекова у крв због апсорпције у мукозним мембранама, судови (артерије) се слажу у органима и ткивима, а срчана фреквенција такође повећава. Ово повећава крвни притисак и мења срчани утјецај.

Приликом примењивања Називин на мукозне мембране у препорученим дозама, не улази у циркулаторни систем и не изазива системске ефекте на тело.

Називин не иритира слузницу носу и не изазива преплављење крвног суда (хиперемија).

Максимална изложеност леку се постиже након 15 минута након употребе. Акција траје 8 сати.

Називин Дропс

Називинум у капљицама названом облик лека са садржајем оксиметазолина од 0,05 мг је активна супстанца лека.

Ово бистро решење је безбојно или благо жућкасто.

Други ексципијенти: 50% раствор безалконииа хлорид, натријум дихидроген фосфат дихидрата, прочишћена вода и др.

Лек се производи у бочицама тамно браон стакла. За једноставност употребе постоји поклопац-пипета.

Ове капи се препоручују не само за одрасле, већ и за децу од шест година.

Начин примене: у сваком носу кап по један или два капљица не више од 3 пута дневно.

Називин се препоручује за употребу не више од 5 дана. Дозирање, које може бити веће од препорученог упутства, именује лекар који присјећа.

Спраи Називин

Спраи Називин је врло згодан за употребу. Карактерише га прецизна доза лека и економична потрошња. Спраи је равномерно прскан у носне пролазе, што резултира брзом контракцијом посуда, а дисање постаје слободно и лако. Акција је доста дуга - око 10 сати.

Састав Називин спреј укључује оксиметазолин 0,05 мг - активну супстанцу.

Друге помоћне супстанце из Називин: 50% раствор безалкохолног хлорида, натријум дихидрогенфосфат дихидрата, пречишћене воде и других.

Произведено у полиетиленским бочицама са спрејом.

Спраи према упутствима прописан је за дјецу од 6 година и одрасле особе.

Начин примене: у свакој ноздрви једна ињекција не више од три пута дневно.

Лек се препоручује за употребу не више од 5 дана. Дозирање, које може бити веће од препорученог упутства, именује лекар који присјећа.

Називин за децу

За ефикасну вазоконстрикцију у носној шупљини, што ће олакшати дисање код деце, родитељи често бирају расадник именине.

У капима дјетета Називин садржи дозу активне супстанце - оксиметазолин - 0,25 мг.

Такође у саставу су помоћне супстанце: 50% раствор безалкохолног хлорида, натријум дихидроген фосфат дихидрат, пречишћена вода и остали.

Насивинске капљице производе се за дјецу у тамним стакленим бочицама. За практичну употребу, поклопац се допуњава пипетом.

Лек се препоручује за децу од једне до шест година.

Закопати у свакој носници 1-2 капи не више од 3 пута дневно.

Користите не више од 5 дана.

Називина Баби за новорођенчад

Код новорођенчади се смањује способност дисања кроз уста. Као резултат назалне конгестије, дете поје мање и постаје немирно. Са акутном прехладом (ринитисом), педијатар може препоручити облик лека за бебе - Називин Баби. Деца до годину дана се не препоручују за дјецу Називин. За бебе постоји превелика концентрација активне супстанце.

Називин Баби је сигуран јер је активни састојак у препарату присутан у довољно ниској концентрацији. Шта то не чини мање ефикасним средством за сузбијање тешкоћа дисања.

Састав овог облика именина укључује оксиметазолин - 0.01 мг. и друге помоћне компоненте.

Начин примене обрасца 0,01:

Препоручује се да именима за дојенчке копају у сваку ноздрву падом не више од три пута дневно.

Насивину деци млађој од једне године не препоручује се употреба дуже од 3-5 дана, како не би довела до атрофије слузокоже у носу.

За једноставност употребе и прецизније дозирање, препарат има пипету која се оцјењује бројем капљица у њој.

Називин Баби се може разблажити са физиолошким раствором за ињекције у односу један-на-један.

Контраиндикације и нежељени ефекти

Контраиндикације за употребу спреј и капи у носу Називин:

  • могућа реакција на компоненте укључене у припрему;
  • атрофични ринитис (ринитис карактерише атрофија назне слузокоже);
  • глауком (затворени угао);
  • када се користи спреј и кап (0.05), контраиндикација је старосна доб до 6 година.

Препоручено је да се именин примењује са опрезом у употреби лекова који стимулишу повећани притисак, МАО инхибиторе и након њихове употребе у наредних 10 дана.

У тешким болестима кардиоваскуларног система, дијабетеса, тиреотоксикозе и интраокуларног притиска.

  • након наношења препарата, сувог и сагоревања слузокоже на носу, понекад може доћи и кихање;
  • на крају лека у ријетким случајевима, појаву реактивне хиперемије (сензација назалне конгестије);
  • ретко могу бити главобоље, несаница, замор и анксиозност;
  • са поновљеним предозирањем, појавом хипертензије, тахикардије.

Континуирано коришћење спреја и капи Називин може довести до атрофије назалних слузокожа и ринитиса медицаментоса (из наркоманије).

Прекомерна доза. Посебна упутства за употребу

Прекомерно знојење са називом може доћи због случајног гутања. Нарочито се односи на децу која могу пити капљице, у њиховој слободној доступности.

Знаци Називин овердосе предвиђени зенично сужење, грозница, мучнина и повраћање, поремећаји дисања, аритмију, тахикардију, плућни едем, цијаноза, хипертензије и васкуларна инсуфицијенција.

Можда појава било којег менталног поремећаја, депресије природних функција централног нервног система, које увек праћене поспаности, снижавање нормалне телесне температуре и артеријске хипотензије.

Ретко - заустављање дисања, срца и развоја коме.

На први знак Називин предозирање тражи хитну медицинску помоћ, која се назива вештачки повраћање, испирање желуца је потребно, и прихватио велике количине активним угљем. Следеће - лечење симптома.

Посебна упутства за употребу:

Препоручује се да се избегне продужена употреба лека и предозирање, нарочито у погледу употребе Називина за децу.

Продужена употреба именина доводи до слабљења његовог ефекта. Након тога долази до атрофије слузнице и његове хиперемије. Муцни епител је оштећен и његове природне функције су потиснуте.

Према Називин упутства за дужу употребу и прелази дозама може изазвати поспаност и обезбедити седативно дејство, тако да овај период је боље да напусти управљање возила и машинске опреме.

Интеракција именаина са другим средствима

Називин може повећати време експозиције локалних анестетика (нпр. Лидокаин).

Немојте користити именин истовремено са другим вазоконстрикторима (нпр. Отривин или Тизин). Комбиновани ефекат ових лекова може довести до нежељених посљедица.

Истовремена употреба лекова инхибитора именина и МАО, као и антидепресива из трицикличне групе, доприноси повећању крвног притиска и поремећаја срчаног ритма.

Примена у трудноћи и лактацији

Многе будуће мајке заинтересоване су да ли је питањеин трудна. Лек током трудноће може се користити након односа користи и свих допуштених ризика за фетус. Исто се препоручује за употребу са лактацијом.

Међутим, многи лекари су склони чињеници да је именин за трудноћу и лактацију контраиндикована.

Током трудноће можете користити друге, сигурније дроге, као што је Делуфен, који се односе на хомеопатске лекове.

Такође можете користити Акуамарис за труднице, које добро испирају нос и апсолутно је сигурно.

Будите опрезни у заблуди да можете користити педијатријску форму именина током трудноће, јер је сигурнија. Заправо, то није тако. Састав дечијег именаина укључује и оксиметазолин, који је опасан по организам будућности и дојке мајке.

Аналоги

Најзастичнији аналог именина је Назол, чији активни састојак је оксиметазолин.

Такође, аналоги узимају у обзир друге лекове, који укључују оксиметзолин: Кнокпреи, Фазин и други.

Трошкови лекова у одмерку варирају у зависности од дозног облика.

Цена обичних падова: 110-130 рубаља.

Спраи: 140-160 рубаља.

Дјечија верзија капи: 120-140 рубаља.

Образац за дојенчад: 130-150 рубаља.

Употреба именина треба да буде умерена, тако да то не доводи до непријатних последица.

Користите лек који не треба више од 5 дана. Ако симптоми наставе, молимо контактирајте свог доктора. Такође, лекар који вам је присутан ће вам рећи да ли можете користити лек током трудноће и дојења. Називинство за труднице не може се узимати у неограниченом смислу у сваком случају, може негативно утицати на тело будуће мајке и детета.

Када вам је потребно брзо и ефикасно ријешити проблем загушења носу код дјетета, користите кали дијете Називин. За најмлађе пацијенте се користи варијанта Називин за бебе. Трошкови дроге у односу на њихов мир и смирење њихових родитеља нису висока.

Текст изнад и коментари које су написали читаоци су чисто информативни и не позивају на самотретање. Посаветујте се са специјалистом о својим симптомима и болестима. Код лечења са било којим лековима као смерницом, увек користите упутства која долазе са њим у пакету, као и препоруке вашег лекара.

Да не би пропустили нове публикације на сајту, могуће их је примити путем е-маила. Субсцрибе.

Желите да се решите болести носу, грла, плућа и прехладе? Онда проверите овде.

Вредно је обратити пажњу на друге лекове за нос:

Дјечији називин - лек који изазива загрејане дебате педијатре. Да ли су мишљења о његовој опасности поштена?

Називин је лек који се активно користи за лечење обичног прехлада код одраслих и деце. Али ако у односу на одрасле овај вазоконстриктор не изазива посебна питања, онда је његова примена у детињству спорна. Шта је ово лијечење и зашто су неки педијатри категорички супротни његовој намени, научићете из овог чланка.

>> Страница представља широк избор лекови за лечење синуситиса и других болести носу. Користите своје здравље!

Називин 0,01% намијењен је за мрвице прве године живота, 0,025% - за дјецу од једне године до 6 година, 0,05% - за дјецу старије од 6 година.

Разноврсни облици ослобађања помажу у избјегавању предозирања и брзо се отарасе непријатних симптома без штете по здравље.

Називин: композиција

Као што је већ наведено, главна активна супстанца је оксиметазолин. Додатно: натријум хидрогенфосфат дихидрат, бензалконијум хлорид, натријум хидроксид, едетат динатријум дихидрат, вода.

Садржај оксиметазолина у именину за децу зависи од процента. Тако у 1 мл 0.01% раствора садржи 0.1 мг оксиметазолин хидрохлорида, у 0.025% - 0.25 мг, у 0,05% - 0,5 мг.

Количина активне супстанце се бира узимајући у обзир узраст малих пацијената, тј. Када пратите упутства за употребу, не треба постојати нежељени ефекти за Називин.

Када су одредили називин?

Употреба именин је оправдана под следећим условима:

  • ринитис, синуситис, синузитис и друге заразне болести горњег респираторног тракта, праћене отицањем слузнице;
  • вазомотор и алергијски ринитис;
  • еустахити.

Називин се такође прописује пре дијагностичких активности.

Деца Насивин капља: Предности

Лек је веома популаран код родитеља. То се објашњава низом предности:

  • може се користити при рођењу;
  • брзо ослобађа загушење носа и нормализује дисање;
  • могућност избора дозе у складу са узрастом детета;
  • Називин за дојенчад има јединствени систем дозирања који вам омогућава да регулишете снабдевање медицинске супстанце са максималном прецизношћу;
  • дугорочни ефекат (више од 12 сати);
  • благи ефекат на слузницу слузнице.

Дроге дјетета Назив до годину дана садржи глицерол, који брине о слузници малих ноздрва, спречавајући суво и црвенило.

Насовин у носу: како користити

Када користите лек, важно је пратити препоруке доктора у вези са бројем капљица које треба испуштати и трајањем терапије.

  • новорођенчадима се додјељују осјећаји именин, бебе до годину дана - Називин беба 0.01% 1 кап по 2-3 пута дневно. Први је опремљен посебним дозирним системом, у потпуности елиминише могућност предозирања: - један притисак на диспензеру - једну капу;
  • деца од 1 године до 6 година кап по 1-2 капи од 0,025% 2-3 пута дневно;
  • Преписана деца преко 6 година Насивин пада 0,05% 2 капи 2-3 пута дневно или је прописан спреј.

Насивин спреј се користи само од 6 година; ово може довести до отитиса и респираторног хапшења.

Контраиндикације, нежељени ефекти и предозирање

Називни падови за децу су контраиндиковани када:

  • индивидуална нетрпељивост до оксиметазолина;
  • атрофични ринитис;
  • срчана и бубрежна инсуфицијенција;
  • присуство у анамнези услова окарактерисаних повећаним притиском (тиротоксикоза, есенцијална хипертензија, феохромоцитом итд.);
  • глауком затвореног угла;
  • дијабетес мелитус.

Немојте давати капи деци која узимају дроге са инхибиторима моноаминог оксидазе.

Нежељени ефекти манифестују се у облику спаљивања у носу, кашља, кихања, мучнине, несанице, честе палпитације.

У случају превелике дозе постоји повраћање, отежано дишу, пливање назолабијалног троугла, сужење ученика, повећани притисак, депресија свести, кршење ритма срчаних контракција. Код неконтролисаног и дуготрајног прихватања пацијент може пасти у кому.

Зашто су неки педијатри против Називина?

Коришћење Називина код деце до годину дана доводи до загревања контроверзи. Половина доктора негативно реагира на падове, верујући да их не могу додијелити бебама. Главни аргумент је да су капљице агресивне и оштетити мукозну мембрану. Резултат је хронична упала, хипертрофични ринитис, алергијски риносинуситис и друге "ужитке" живота.

Друга половина тврди да је концентрација главне активне супстанце изабрана на начин који не угрожава здравље мрвица. То је заиста тако. У почетку, Називин је имао само једну форму - одраслу особу, али су га дјеца још увијек именовали. Наравно, висок садржај оксиметазолин хидрохлорида је погоршао ситуацију. Али тада је постојао назив дечијег, који (ако се правилно користи) не може да боли.

Шта се подразумева под "правилном употребом"? Пре свега, трајање лечења. Не би требало да прелази 5 дана. Друга важна тачка је фреквенција оптерећења дневно. Капије Назив до годину дана више од 3 пута дневно не може се применити.

Најчешће, лек је прописан 1-2 капи 2 пута дневно. Трајање лечења - 3 дана.

Пратите расположење, понашање и опште стање детета. Ако приметите да је беба почела да спава лоше, непрекидно срамне, одбија да једе, можда је то због примања Називина.

Понекад су криви родитељи

Такође се дешава да мајке и тате, "преваре" дроге, не желе да примећују своје грешке. Најчешћи од њих.

  • повреда медицинских препорука. Није битно да се упутства за назив Цхилдренин односе на могућност троструке инстилације или употребе у року од 5 дана. Ако је педијатар препоручио коришћење капи једном дневно у трајању од 3 дана, онда то треба урадити;
  • игнорисање алармантних "звона". Чињеница да се именин не уклапа у дијете може се назначити честим промјенама расположења, прекомјерним тлаком, одбијањем јести, повраћањем, несанице. Ако се појаве необични симптоми, консултујте специјалисте;
  • самопомоћ. Чак и ако сте већ успјешно користили Називин да бисте елиминисали обичну прехладу, немојте га поново користити без консултовања са доктором. Прво, лекови се морају мењати, и друго, прво морате разумјети узроке патолошког стања, а затим - да започнете терапију лековима.

Све ово показује да понекад лијек није крива, али небрига и небрига однос родитеља према лечењу дјетета.

Било да је могуће именин у генијантритису?

Лек за синузитис се користи искључиво за ослобађање назалних пролаза од вискозних мукозних секрета. Смањивање пропустљивости судова не дозвољава течност да се акумулира и доприноси његовом несметаном повлачењу.

Називин нормализује размену ваздуха, смањује едем, обнавља носно дисање и спречава развој компликација. Дакле, његова употреба у генијантрији је могућа, али само у споју са другим лековима.

Аналоги именин

А сада ћемо се упознати са другим цатаррхал лековима који садрже оксиметазолин.

  • Назол. Има исту акцију. Именован са тешкоћама дисања услед синуситиса, акутне респираторне вирусне инфекције, грипа, алергијског ринитиса. Ако прекидате питање о чему је боље - Назол или Називин, онда обратите пажњу да се прво производи само у облику спреја, тј. деца млађа од 6 година су контраиндикована;
  • Нокивине. Садржи уље еукалиптуса. Користи се за акутни, вазомоторни и алергијски ринитис, отитис, еустахитис, синуситис. Форма испуштања - капљице и спреј. За лечење дјеце до једне године се не користи;
  • Нозакар беба. Доступно без рецепта. Састав (поред сложених хемикалија) укључује хидратантне компоненте, негујући осјетљиву мукозу малих носова, - глицерин и уље еукалиптуса. Добар лек за лечење прехладе код деце старијих од 3 године;
  • Кнокпреи. Још један "релативан" Називин, који има исте индикације, контраиндикације и нежељене ефекте. Трајање лечења не сме бити веће од 7 дана. У 1 мл садржи 0,5 оксиметазолина. Препоручује се деци од 12 година;
  • Опери. Доступан у облику капљица и спреја. Капљице се дају деци старијих од 2 године са акутним и алергијским ринитисом, риносинуситисом, отитис медиаом.

Ово је само мали дио аналога. У ствари, има их пуно: Назалонг, Назомак, Назо-Спреј, Оксамет, Риназолин, Риноксил-Н и други. Међутим, наведени препарати садрже 0,5 или 0,25 мг активне супстанце, а само Бабиин - 0.1 мг.

Шта да одаберете: Виброцил или Називин?

Упркос постојању више десетина аналога, главни "кандидат" Називин је Виброцил. Препоручују га лекари као алтернатива. Дакле, који је лек бољи?

Ово питање не предпоставља недвосмислен одговор. Лекови имају различит састав, али се могу користити за лечење од рођења. Максимално трајање терапије именином је 5 дана, Виброзил - 7 дана. Према прегледима, Виброцил мање често узрокује нежељене ефекте, Називин - чешће.

Закључак: Називин је вазоконстриктор, који се разликује у различитим облицима ослобађања. Предвиђено је за лечење најмлађих пацијената, али под условом да се строго поштују медицинске препоруке у погледу учесталости пријема и трајања терапеутског курса.

Називин Дропс

Називин је синтетички лек који се користи у ЕНТ подручју за терапију акутних респираторних болести праћених ринитисом. Главна активна супстанца овог лека је оксиметазолин хидрохлорид.

У овом чланку размотрићемо зашто доктори прописују падове именина, укључујући упутства за употребу, аналогије и цене за овај лек у апотекама. РЕАЛ КОМЕНТЕ људи који су већ користили Називин могу се прочитати у коментарима.

Састав и облик ослобађања

Лек се производи у облику прскања и капи.

  • Формулација спреј: у 1 мл оксиметазолин хидрохлорида 500 μг. Раствор бензалконијум хлорида, натријум дихидроген фосфат дихидрата, ЕДТА, натријум хидроксид, вода, натријум хидрогенфосфат дихидрат - као помоћне супстанце.
  • У 1 мл капљица оксиметазолин хидрохлорида 500 μг, 250 μг или 100 μг. Раствор бензалконијум хлорида, натријум дихидроген фосфат дихидрата, ЕДТА, натријум хидроксид, вода, натријум хидрогенфосфат дихидрат - као помоћне супстанце.

Клиничко-фармаколошка група: вазоконстриктивни лек за локалну примену у ЕНТ-пракси.

Шта помаже именину?

Индикације за употребу капи Називин:

  1. Васомоторски ринитис;
  2. Акутне респираторне болести праћене ринитисом;
  3. Алергијски ринитис;
  4. Еустацхиитис, отитис медиа, упале параназалне шупљине носне шупљине (за обнову дренаже).

Такође се именин препоручује за употребу пре него што изврши дијагностичке манипулације у носним пролазима ради елиминације едема.

Фармаколошка акција

Називин - Препарат у облику назалних капи или спреја, која има наглашену анти-едематозног и вазоконстриктора активност. Препарат садржи активну компоненту - оксиметазолинских - стимулативно алфа-адренергичких рецептора се налазе у васкуларном глатком мишићном слоју назалне мукозе.

Називин елиминише ринореју, отицање назозне слузнице и параназалних синуса, олакшава дисање са носом. Наведени лекови почињу дјеловати неколико минута након топикалне примене. Трајање лека варира од 10 до 12 сати.

Код употребе лека у терапијским дозама није било стимулације алфа-1 адренергичних рецептора, међутим, приликом примене прекомерних доза, неки ефекат оксиметазолина на алфа-адренорецепторе је могућ.

Упутства за употребу

Пре него што започнете лечење помоћу капи или спреја, пажљиво проучите упутства за употребу, посебно одељак за дозирање:

  • Новорођенчад до мјесец дана прописана је беба Називин, дозирање од 0.01% по једна кап у свакој ноздрви, не више од 2 пута дневно (ујутро и увече, са интервалом од 12 сати).
  • Дјеца до године - дјеца Називин, дозирање 0.01% 1 пад у свакој ноздрви 3 пута дневно, након 8 сати.
  • Почевши од шестог века, више не користе децу, већ се користе одрасли називи, од којих је доза од 0,05% до 2 капи у сваком носном пролазу 2 до 3 пута дневно.

Трајање лечења не би требало да прелази 3-5 дана ако у том периоду не побољшање се не поштује или стање пацијента, напротив, отежан потребу да се поново поднесе захтев лекара за даљу дијагностику и избор другог лека.

Пронађио заклетог непријатеља Фунгус нокте! Нокти ће се очистити за 3 дана! Узми га.

Колико брзо нормализује артеријски притисак након 40 година? Рецепт је једноставан, запиши.

Уморан од хемороида? Постоји излаз! Може се излечити код куће за неколико дана, то је неопходно.

Присуство црва каже СМЕЛЛ из уста! Једном дневно пије воду капи.

Називин за децу, пада од 1 до 6 година: упутство

Деца узраста од 1 до 6 година - дјеца Називин, дозирање од 0,025% 1 пад у свакој носници 2 - 3 пута дневно, са учесталошћу од 8 до 12 сати.

Контраиндикације

Према инструкцијама за именин, лек је контраиндиковиран код пацијената који:

  • повећана осетљивост на било коју компоненту садржану у леку;
  • период трудноће и дојења;
  • атрофични ринитис;
  • отказивање бубрега;
  • метаболички поремећаји;
  • хипертензија, нарочито тешких облика;
  • дијабетес мелитус;
  • тиротоксикоза;
  • феохромоцитом.

У педијатријској пракси, употреба капи спреј и капи са концентрацијом 0,05% је контраиндикована код деце млађе од 6 година. Концентрације оксиметазолин хидрохлорида, наведене у приручнику, морају се придржавати, за различите старосне категорије.

Нежељене реакције

Код препоручене дозе и трајања лечења, Пацијент добро подноси називин. Код појединаца са повећаном индивидуалном осетљивошћу могу се развити следећи нежељени ефекти:

  1. Свраб у носу;
  2. Осећај паљења или трепетања у носу после инсталације лека;
  3. Иритација носне слузнице, тешко кијање;
  4. Сува слузница назалне слузнице;
  5. Хиперемија и едем носне шупљине са индивидуалном нетолеранцијом.

Када је велика предозирање или гутање може посматрати предвиђени зенично сужење, мучнина, повраћање, цијаноза, грозницу, тахикардију, аритмију, колапс, депресију срчане активности, хипертензија, едемом плућа, респираторни дистрес.

Трудноћа и лактемија

Употреба лека током трудноће и током лактације је могућа тек након пажљиве процене односа између употребе мајке и ризика за фетус или бебу. Недозвољено је премашити препоручену дози.

Аналоги

Препарати који имају исту активну супстанцу: Назоле, Назол Адванце, Саноринцхик, Нокпреи, Африн, Несопин, Фазин. Аналоги с сличним ефектима: Галазолине, Ксилометазолине, ФорНос, Ксимелин.

Просечна цена НАЗИВИНА, капљице у апотекама (Москва) износи 140 рубаља.

Услови за одлазак из апотека

Лијек се одобрава за употребу као ОТЦ производ.

Називин

Опис је тренутно укључен 04.07.2016

  • Латинско име: Насивин
  • АТКС код: Р01АА05
  • Активни састојак: Оксиметазолин (Оксиметазолин)
  • Произвођач: Мерцк КГаА (Немачка)

Састав

У 1 мл капљица оксиметазолин хидрохлорид 500 μг, 250 μг или 100 μг. Решење бензалконијум хлорид, натријум дихидроген фосфат дихидрат, ЕДТА, натријум хидроксид, вода, натријум хидрогенфосфат дихидрат - као помоћне супстанце.

Састав распршивања: у 1 мл оксиметазолин хидрохлорид 500 мцг. Раствор бензалконијум хлорида, натријум дихидроген фосфат дихидрата, ЕДТА, натријум хидроксидом, водом, натријум-хидрогенфосфат дихидрат - као помоћне супстанце.

Облик издавања

Капи у бочицама са поклопцем пипете су 0,05% 0,025% и 0,01%.

Спрејите 0.05% у 10 мл бочицу са небулизером.

Фармаколошка акција

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Васоконстриктор, алфа2-адреномиметик. Смањује отицање слузнице са локалном применом и количином секрета. Елиминација отицања слузокоже, враћа дихање и зрачење параназалних синуса и средњег уха. Употреба лека спречава развој генијритис, синуситис, отитис.

У терапијским концентрацијама не узрокује хиперемија и не иритише мукозне мембране. Ефекат почиње након 10 минута и ефекат траје 12 сати.

Фармакокинетика

Са локалном применом системске акције не. Полувреме је око 35 сати, 2,1% се излучује урином, са столом од 1,1%.

Индикације за употребу

  • Болести дишних органа праћене ринитис;
  • еустацхите;
  • синуситис;
  • алергијски ринитис;
  • дијагностичке процедуре у носним пролазима;
  • отитис медиа;
  • вазомоторски ринитис.

Контраиндикације

  • глауком;
  • преосјетљивост;
  • атрофијски ринитис;
  • старост до 6 година (за лек 0.05%).

Опрез се даје приликом примене МАО инхибитори, повећан интраокуларни притисак, тешке облике артеријска хипертензија и ангина пекторис, током трудноће, тиротоксикоза.

Нежељени ефекти

Сви нежељени ефекти се јављају ретко:

  • кијање;
  • сувоће и сагоревање носне слузокоже;
  • реактивно хиперемија након завршетка лечења, манифестује загушење носа (са превеликом дозом);
  • несаница;
  • анксиозност;
  • главобоља;
  • мучнина;
  • тахикардија и артеријска хипертензија (са превеликим дозирањем);
  • атрофија мукозних мембрана (са превеликим дозама).

Упутство за употребу Насивин (Метода и дозирање)

Спраи Називин, упутство за употребу

Спреј 0.05% се даје одраслима и дјеци од 6 година. Препоручује се за 1 ињекцију у носним пролазима 2-3 пута дневно. Препоручена доза може се користити до 7 дана. Уколико се симптоми интензивирају у року од 3 дана, потребно је да се обратите лекару.

Кажи именин, упутства за употребу

Одрасли и деца од 6 година су прописани 0.05% капи по 1-2 капи 2-3 пута дневно. Деца од 1 године до 6 година - 0,025% капи по 1-2 капи 2-3 пута. Деца млађа од 1 године су прописана за 0,01% дроге: новорођенчад 1 кап 2-3 пута. Бочица од 0,01% препарата има дипломирану пипету, на којој је обележен број капи (1, 2, итд.).

Могуће је применити лек у носу и на други начин: потребна је количина капљица која се наноси на памучни турунда и трља носну шупљину. Трајање лека 3-4 дана.

Прекомерна доза

Прекомерно дозирање се појављује као сужење ученика, повраћање, мучнина, грозница, тахикардија, угњетавање срчане активности, артеријска хипертензија, колапс. Може бити менталних поремећаја. Третман се састоји у прању стомака и узимању сорбената.

Интеракција

Уз истовремену употребу са антидепресивима и блокаторима, МАО је повећао крвни притисак. Уз истовремену примену других вазоконстриктивних лијекова повећава се ризик од нежељених реакција.

Услови продаје

Објављен без лекарског рецепта.

Услови складиштења

Температура складиштења до 25 ° Ц

Датум истека

Називин током трудноће

Називин ат трудноће Могуће је примјењивати само након процјене користи трудница и ризика за плод. Недозвољено је прелазити дози током овог периода.

Аналоги

Прегледи Називин

Вазоконстрикторским капи Називин и друге капи треба посматрати као "прву помоћ" и користе само 3-5 дана тешког назалног загушења. Са продуженим пријемом могуће је атрофирање мукозе. Треба напоменути да Називин када се користе у препорученој дозни режим, значајна оштећења на мукозу не изазива, нон-заразна, чак и са дугом пријема, и његова терапеутска ефикасност, у поређењу са осталим вазоконстриктивних капљицама постиже при ниским концентрацијама. Због тога, форма оксиметазолин у облику 0.01% раствора је безбедан и ефикасан за третман ринитис чак иу новорођенчадима и новорођенчадима.

Позната је чињеница да овај лек такође има антивирусни и антиинфламаторни ефекат. Ово објашњава његову високу ефикасност ринитис вирусна етиологија. Овај лек је једини антицантестант, што је дозвољено у Русији за употребу код новорођенчади. Истраживање показује високу ефикасност. То доказују сведочења о називу:

  • "... Код мог двогодишњег детета користим бебе капи у носу Називин 0,01%. Дуго радити, тако да капемрам 2 пута дневно, али не дуго»;
  • «... Дијете често има млијечи нос и спашава се само овим капима - 2 дана лијечења су довољне и длакавост нестаје»;
  • «... Највише свега ми се допадају те капи. Користимо целу породицу, али децу дрвећа са мањом концентрацијом»;
  • «... Довољно је кап по 1-1,5 дана, а затим се окрећемо медицинским капљицама (као Пиносол) или једноставно копамо у бујоне биља и третирамо млазни нос до краја".

Спраи именин је погодан за употребу код одраслих, а неки се чини ефикаснијим од пада. То је тачно: аеросолне форме се равномерно распоређују преко слузнице, што ствара изразито терапеутско дејство. Поред тога, спреч не клизи у назофаринкс, као што је случај са капљицама.

Цена Називин, где купити

Можете купити лек у било којој апотеци. Цена Називин спреј 0.05% варира од 221 рубља. до 248 руб., Цена приноса Називин Сенситив составлает 231-352 руб.

Називин

Упутства за употребу:

Цене у онлине апотекама:

Х азивин - синтетичка дрога наносе се ОРЛ пракси за лечење акутних респираторних болести, у пратњи ринитиса.

Фармаколошка акција

Активна супстанца капљица Називин производи вазоконстриктивни ефекат.

Лек смањује отицање упаљене назалне мукозне мембране, враћа дисање кроз нос, смањују количину крварења и спречавање развоја бактеријских компликација, укључујући синуситис, синузитис и отитис медиа. Када се користе у терапијским дозама, лек не иритирају слузницу и нема системско деловање.

Називин почиње да дјелује неколико минута након пријаве, а трајање акције - до 12 сати. Капи се широко користе у педијатрији, укључујући и новорођенчад, али у трудноћи, Називин се користи само на строгим индикацијама.

Облик издавања

Називин се ослобађа у облику транспарентних капи назалних. 1 мл узорка садржи 100 микрограма (у тамним бочицама од 5 мл пипете са ЦОВЕР-), 250 мцг или 500 мцг (у тамним бочицама од 10 мл са цап-пипета) оксиметазолин хидрохлорида. Инертни пуниоци - Динатријум едетат дихидрат, бензалконијум хлорид, 50% раствор натријум хидроген фосфат дихидрата, натријум хидроксид 1М раствор натријум дихидроген фосфат дихидрата и пречишћене воде.

Такође, називин се ослобађа као спреј за нос, 1 мл раствора за распршивање садржи 500 μг оксиметазолин хидрохлорида, у 10 мл полиетилен бочици са небулизером.

Индикације за употребу Насивина

Према упутствима, Називин се користи за лечење:

  • Акутне респираторне болести праћене ринитисом;
  • Васомоторски ринитис;
  • Алергијски ринитис.

Такође, користе се падови Називин:

  • Враћање дренаже са еустахити, упале параназалне шупљине носне шупљине и средњег отитиса;
  • За елиминацију едема пре дијагнозе у носним пролазима.

Контраиндикације

Називин је контраиндициран у:

  • Атрофични ринитис;
  • Преосетљивост на компоненте лекова;
  • Затворени угао глаукома.

Називин за дојенчад и децу млађу од 6 година користи 0.05% раствор у дозном облику.

У току лактације и током трудноће, Називин се користи само на строгим индикацијама.

Лијек се примењује са опрезом у исто вријеме:

  • Са МАО инхибиторима и другим лековима који повећавају крвни притисак;
  • Са повећаним интраокуларним притиском;
  • Са дијабетесом и тиротоксикозом;
  • У тешким облицима кардиоваскуларних болести, укључујући артеријску хипертензију и ангину пекторис.

Упутство за употребу Насивина

У зависности од старости, користе се различити облици лека. За све старосне групе, Називин дропс се примењују 2-3 пута дневно, препоручени курс је 3-5 дана.

Дечија ознака сматра се капом која садржи 0.01% и 0.025% раствора.

Називин за дојенчад до годину дана се користи у облику 0.01% раствора:

  • Новорођенчад има једну кап у свакој ноздрви до мјесец дана;
  • Из мјесеца у годину - 1-2 капи Називин.

За тачност дозирања код дојенчади, бочица са 0,01% раствора има степенску пипету.

Деца од 1-6 година користе децу из Децена 0,25% 1-2 капи.

Такође је ефикасан, у зависности од доби деце, Називин се примењује на памучне турунде и за чишћење носних пролаза.

Одрасли и дјеца старија од 6 година прописују 1-2 капи од 0,05% рјешења.

Када користите Навизин током трудноће, не би требало да прекорачите препоручену дози.

Нежељени ефекти

Према инструкцијама, Називин обично добро толерише. У ретким случајевима, лек може да изазове:

  • Кихање, суво или сагоревање на носној слузници;
  • Несаница, анксиозност, замор или главобоља;
  • Мучнина.

Са продуженом употребом без прекида, капи Називин у складу са упутствима могу довести до повратног отицања слузокоже на носну шупљину, атрофију или тахифилаксу.

Треба напоменути да истовремена употреба именина са другим вазоконстриктивним лековима повећава ризик од нежељених ефеката.

У случају превелике дозе, Називин може, уз помоћ упутства, узроковати:

  • Повећана телесна температура;
  • Сужење ученика;
  • Тахикардија;
  • Колапс;
  • Плућни едем;
  • Мучнина и повраћање;
  • Цијаноза;
  • Инхибиција срчане активности;
  • Аритмија;
  • Артеријска хипертензија;
  • Респираторни поремећај.

Такође, предозирање може изазвати менталне поремећаје, брадикардију, респираторни застој, артеријску хипотензију.

Услови складиштења

Капи Називин - лек ОТЦ. Рок употребе - 3 године.

Називин капи се зову. 0.025% 10мл н1

Називин спреј се зове. 0.05% 10мл

Називин капи се зову. 0.05% 10мл н1

Насивин спреј спреј 0.05% 10мл

Насивин пада носа за децу 1-6 година 0.025% 10мл

Насивин пада 0,025% 10 мл

Насивин спреј 0.05% 10 мЛ

Информације о припреми су генерализоване, обезбеђене у информативне сврхе и не замењују службено упутство. Самотретање је опасно за здравље!

Амерички научници су вршили експерименте на мишевима и закључили да сок лубенице спречава развој артериосклерозе крвних судова. Једна група мишева пила је обичну воду, а другу - сок лубенице. Као посљедица тога, посуђе друге групе биле су без плочица холестерола.

Тежина човечаног мозга је око 2% укупне телесне тежине, али она троши око 20% кисеоника који улазе у крв. Ова чињеница чине људски мозак изузетно подложном оштећењу узрокованом недостатком кисеоника.

Према многим научницима, комплекси витамина су практично бескорисни за људе.

Први вибратор је измишљен у 19. веку. Радио је на парном погону и имао је за циљ третирање женске хистерије.

Према статистикама, понедјељком ризик повреда леђа повећава се за 25%, а ризик од срчаног удара - за 33%. Будите опрезни.

Током живота, просечна особа производи два или више великих пљувачних зуба.

На лекове за алергије само у САД, потрошено је више од 500 милиона долара годишње. Да ли и даље верујете да ће се коначно побити алергија?

Јетра је најтежи орган у нашем телу. Просечна тежина је 1,5 кг.

Током рада, наш мозак троши количину енергије једнаку жаруљици од 10 вати. Дакле, слика истопљене сијалице у време занимљиве мисли није тако далеко од истине.

Када љубитељи пољуби, свака од њих губи 6,4 кцал у минути, али размјењују готово 300 врста различитих бактерија.

Многи лекови су првобитно пласирани као лекови. Хероин, на пример, првобитно је уведен на тржиште као лек за дјечији кашаљ. А кокаин су препоручили лекари као анестезија и као средство за повећање издржљивости.

Познати лекови "Виагра" првобитно су развијени за лечење артеријске хипертензије.

Свако има не само јединствене отиске прстију, већ и језик.

Људска крв "трчи" кроз пловила под огромним притиском, а ако је њихов интегритет повријеђен, може пуцати на удаљености до 10 метара.

Према студијама СЗО, дневна пола сата разговора на мобилном телефону повећава вероватноћу развоја тумора на мозгу за 40%.

Изгледало би, па, шта би могло бити ново у таквој хацкнеиед теми као третман и превенција грипе и АРВИ? Сви су одавно познати као стари "бака" методи.